Search

Language

sv-se en-gb

Kontakta oss

Här hittar du kontaktuppgifter till bibliotekets personal och längst ner på sidan kan du tycka till om biblioteket.

Bibliotekschef

Annelie Johannisson
telefon: 0520-49 76 62, e-post: annelie.johannisson@trollhattan.se

Stadsbiblioteket

Kungsgatan 25
Box 184
461 24 Trollhättan
e-post: stadsbiblioteket@trollhattan.se

Kundtjänst

telefon: 0520-49 76 50
fax: 0520-49 77 55

Barn & ungdom

telefon: 0520-49 76 75, 49 76 59

Boken kommer

telefon: 0520-49 76 57

Fjärrlån

e-post: fjarrlan.biblioteket@trollhattan.se

Vaktmästare

telefon: 0520-49 76 56
e-post: karin.c.karlsson@trollhattan.se

Kronan bibliotek

Lantmannavägen 113
461 60 Trollhättan
telefon: 0520-49 76 72
fax: 0520-49 76 89
e-post: kronan.bibliotek@trollhattan.se

Sylte bibliotek

Sylte Center, Myrtuvevägen 19A
461 67 Trollhättan
telefon: 0520-49 76 73
fax: 0520-49 76 86
e-post: syltebiblioteket@trollhattan.se

Bokbussen

Box 184
461 24 Trollhättan
telefon bokbussens kontor: 0520-49 76 58
mobil till bussen: 0705-97 91 29
e-post: bokbussen@trollhattan.se

Administration

Annelie Johannisson
telefon: 0520-49 76 62, e-post: annelie.johannisson@trollhattan.se

Annika Bornstrand, ekonomi- och personalredogörare
telefon: 0520-49 76 61,  e-post: annika.bornstrand@trollhattan.se

Elin Olausson, it-bibliotekarie/webbredaktör
telefon: 0520-49 76 65, e-post: elin.olausson@trollhattan.se

Karin Karlsson, vaktmästeri
telefon: 0520-49 76 56, e-post: karin.c.karlsson@trollhattan.se

Stadsbiblioteket - barn

Annika Holmén, avdelningschef
telefon: 0520-49 76 75, e-post: annika.holmen@trollhattan.se

Marie Andersson, kommunikatör/webbredaktör
telefon: 0520-49 76 74, e-post: marie.andersson@trollhattan.se

Anna Jakfors, ungdomsbibliotekarie.
telefon: 0520-49 76 55, e-post: anna.jakfors@trollhattan.se

Maria Labeeb, biblioteksassistent
telefon: 0520-49 76 64, e-post: maria.labeeb@trollhattan.se

Ann Rehn, barn- och ungdomsbibliotekarie
telefon: 0520-49 76 59, e-post: ann.rehn@trollhattan.se

Stadsbiblioteket - vuxen

Annika Övermyr, avdelningschef
telefon: 0520-49 76 69, e-post: annika.overmyr@trollhattan.se

Moa Bohlin-Klarquist, bibliotekarie
telefon: 0520-49 76 63, e-post: moa.bohlin-klarquist@trollhattan.se

Inger Brodin, bibliotekarie, Boken kommer och mångspråk
telefon: 0520-49 76 51, e-post: inger.brodin@trollhattan.se

Anna Djervbrant Eborn, teamledare
telefon: 0520-49 76 66, e-post: anna.djervbrant.eborn@trollhattan.se

Karolina Håkansson, bibliotekarie
telefon: 0520-49 73 99, e-post: karolina.hakansson@trollhattan.se

Erika Jansson, biblioteksmedarbetare
telefon: 0520-49 76 53

Elin Olausson, it-bibliotekarie
telefon: 0520-49 76 65, e-post: elin.olausson@trollhattan.se

Sara Tröen, bibliotekarie, samordnare för tillgänglighet och Boken kommer
telefon: 0520-49 76 57, e-post: sara.troen@trollhattan.se

Bokbussen

Annika Holmén, avdelningschef
telefon: 0520-49 76 75, e-post: annika.holmen@trollhattan.se

Zander Lind del Aguila, biblioteksassistent/chaufför
telefon: 0520-49 76 58, e-post: zander.lind.del.aguila@trollhattan.se

Margita Rydefjord, bibliotekarie
telefon: 0520-49 76 58, e-post: margita.rydefjord@trollhattan.se

Milos Simonovic, biblioteksassistent/chaufför
telefon: 0520-49 76 58, e-post: milos.simonovic@trollhattan.se

Paula Stjern, bibliotekarie
telefon: 0520-49 76 76, e-post: paula.stjern@trollhattan.se

Kronan bibliotek

Soli Strömberg Rosendahl, avdelningschef
telefon: 0520-49 78 87, e-post: soli.stromberg.rosendahl@trollhattan.se

Talin Banous, biblioteksassistent
telefon: 0520-49 76 72, e-post: talin.banous@trollhattan.se

Ann Cavalli-Björkman, barn- och ungdomsbibliotekarie
telefon: 0520-49 76 79, e-post: ann.cavalli-bjorkman@trollhattan.se

Tobias Gard, ungdomsbibliotekarie
telefon: 0520-49 76 79, e-post: tobias.gard@trollhattan.se

Helen Jakeesh, biblioteksassistent
telefon: 0520-49 76 72, e-post: helen.jakeesh@trollhattan.se

Filip Otto, biblioteksassistent
telefon: 0520- 49 66 64, e-post: filip.otto@trollhattan.se

Sylte bibliotek

Agneta Wikström, avdelningschef
telefon: 0520-49 76 68, e-post: agneta.wikstrom@trollhattan.se

Hanna Aderum, barn- och ungdomsbibliotekarie. Föräldraledig.
telefon: 0520-49 76 85, e-post: hanna.aderum@trollhattan.se

Maj-Britt Hansen, biblioteksassistent
telefon: 0520-49 76 85, e-post: maj-britt.hansen@trollhattan.se

Tyck till!

Vad tycker du om biblioteket? Skicka in dina synpunkter till oss!